Povrchové úpravy

Existují různe druhy povrchových úprav materiálu a potažmo také jednotlivých výrobku. Zde vám chceme poskytnou alespoň základní informace o jednotlivých povrchových úpravách a vhodnosti pro různá použití.

Surový stav - znamená bez žádné povrchové úpravy

Hliník

Elox - eloxování se používá jako nejčastější povrchová úprava hliníku. Eloxování hliníku neboli elox (anodická oxidace) je elektrochemický proces, kdy na povrchu hliníku vzniká rovnoměrně kompaktní vrstva oxidu hliníku. Tato vrstva již dále neoxiduje a tím chrání samotný hliník před korozí.
Mořením hliníku dochází k naleptání povrchu a tím následně k chemickému odstranění koroze a okují z povrchu hliníku. Výsledný efekt je ten že materiál je po celé ploše jednak ochráněn před povětrnostními vlivy a také povrch je stejné barvy a struktury. Povrch je stejný sametově stříbrné barvy. Při hrubém zacházení může dojít k poškrabání povrchu, toto poškození již nelze opravit. Používá se jak pro vnitřní tak i pro venkovní použití. Tuto povrchovou úpravu provádí již dodavatel nebo výrobce.

Ocel

Galvanické zinkování - je chemické nanesení vrstvy zinku na povrch ocelových výrobků. Jedná se o pokovení v malých tloušťkách v rozmezí 6 - 12 µm , tato povrchová úprava je vhodná spíše pro menší díly a vzhledem k tloušťce se hodí spíše do interieru. Povrch je potom leskly stříbrný, nebo může být i do žluta. Při požadavku na nanesení větší tloušťky ochranného materiálu je vhodné použít spíše žárové zinkování. Tuto povrhovou úpravau vám zajistíme.

Žárové zinkování - nejkvalitnější povrchová úprava pro ocelové prvky a konstrukce určené především do exteriéru. Povrchová úprava probíhá ve více stupních od odmaštění, oplachu přes moření až po ponoření do lázně roztaveného zinku o teplotě cca 450 °C. Po úplném ponoření se materiál nechá v lázni po technologicky nutnou dobu. Po vytažení z lázně zinek vytvrdne na povrchu materiálu  a vytvoří nepropustnou vrstvu, kterou není potřeba dále upravovat. V případě potřeby nebo požadavku je možné  na tento zinek nanést také barvy různých odstínů. Barva musí být vhodná pro použití na zinek, případně další lehké kovy. jinak dojde časem k odloupnutí barvy ze zinku. Zdokumentováná životnost takové povrchové úpravy je 50-100 let. Doporučujeme použít hlavně pro venkovní oplocení, brány, ocelové zábradlí, schodiště a pod. Tuto povrhovou úpravau vám zajistíme

Barva - nátěr popřípadě stříkaní barvy dle typu podkladu a následného použití výrobku. V poslední době hodně používané vodou-ředitelné barvy. Výhody, vhodné praktický na každý povrch, rychle schnoucí, bez zápachu, ekologické. Nevýhoda : více omezená aplikovatelnost vhledem k počasí. Aplikujeme barvy jak na syrové železo, tak pozinkované díly. Tuto povrhovou úpravau vám zajistíme

Komaxit - práškové lakování,  je moderní technologie povrchové úpravy jak pro interier tak pro exteriér. Komaxitová barva (prášek) se nanáší elektrostaticky na povrch kovových dílů a následně se  výrobek umístí do vyhřáté pece, kde se prášek roztaví a slije do kompaktní hmoty po celém povrchu. Výsledkem je velice kompaktní a vzhledově estetický povrch výrobku. Výhody - široká škála odstínu a různých druhů povrchů. Pro venkovní použití se doporučuje provádět dvouvrstvý nástřik s použitím základního nástřiku s obsahem zinku pro větší odolnost. Nevýhody - při poškození - odření se špatně opravuje, oprava je vidět. Tato povrchová úprava je vhodná pro madla, vnitřní zábradlí, schodiště atd, není moc vhodná pro kované ploty, pletiva atd kde, kde je problematické dostat barvy do všech spojů, mezer a svárů. Tuto povrhovou úpravau vám zajistíme

Nerez - Inox

Lesklý povrch - povrch materiálu je vybroušen a následně vyleštěn do vysokého lesku, používá se jak do interieru tak do exteriéru. Nevýhody: problematická oprava při hlubších rýhách a odřeném povrchu. Na povrchu jsou vidět hlavně mastné skvrny. Nutné časté čištění a udržba povrchu.

Broušený povrch - nebo také kartáčovaný - povrch materiál je vybroušen do jemné matné struktury. Výhody: méně náchylné na viditelné poškrabání, nejsou vidět v takové míře otisky rukou jako u leštěného povrchu, poměrně snadná opravitelnost podřených míst přímo v místě instalace.

Značení nerezového materiálu :

AISI 304 - (STN 17 240, 17 241 W Nr. 1.4301) nerezový materiál vhodný pro běžné vnitřní i venkovní použití v našich klimatických podmínkách. Austenitická chromniklová ocel je nejpoužívanějším nerezového materiálem s velmi dobrou odolností vůči korozi, tvárností za studena a svařitelností. Odolná vůči vodě, vodní páře, vlhkosti vzduchu, jedlým kyselinám, slabým organickým a anorganickým kyselinám.

AISI 316 - (STN 17 346, 17 347 W Nr. 1.4401) nerezový materiál vhodný spíše do agresivního prostředí - přímořské prostředí, oblast s větším spadem a výskytem chemických prvků. Austenitická kyselinovzdorná chrómnikelmolybdénová ocel se zvýšenou odolností proti korozi (zvýšený obsah molybdenu). Materiál je svařitelný, velmi dobře leštitelný.

Nerez 2205 - (DIN 1.4462 (2205 - DUPLEXová ocel) patří do skupiny austeniticko-feritických ocelí a je označována jako DUPLEXová ocel. Vyznačuje se vynikající odolností vůči
korozi v kyselém prostředí, obzvláště u fosforečných a organických kyselin a také v chloridy obsahujících prostředí.

Upozornění!

Při opracování, řezání, broušení nerezových materiálů je důležite nepoužívat nářadí které již bylo použité pro opracování běžné oceli, na povrchu nářadí, brusných a řezných kotoučů se nacházejí mikro částice bežné oceli (piliny) které se tak dostanou na nerezový materiál a ten následně začne korodovat, potom vzniká dojem že jste dostali nekvalitní materiál který reziví. Pro řezání a broušení doporučujeme vždy použít nové řezné a brusné kotouče! Toto platí zejména ve venkovním prostředí ! V případě že řežete např. závitové tyče pro kotvení, tak následně tento kotouč nepoužívejte pro zkracování nerezových trubek a profilů.

Další :

Zamak  - (známý také jako zamac) je slitina z obecných kovů zinku, hořčíku a mědi. Jméno Zamak je zkratka z německého jména pro kovy, z nichž je slitiny složena: Zink (zinek), Aluminium (hliník), Manesium (hořčík) a Kupfer (měď) - Povrch je vzhledově pdobný zinkovanému materiálu, je hladký přesný a odolný vůči běžným povětrnostním podmínkám, vhodný do interieru i exeriéru. Dá se dále povrchově upravit nejčastěji klasickou barvou nebo komaxit. Jedná se o levnější náhradu např. nerezového materiálu (držáky skla a pod.)

Patinování -    jemné nanášení barvy na stávající povrch materiálu, barva se nanáší v různých odstínech které potom  vytváři dojem starší zašlé barvy - povrchu od mědi, zlata, mosazi, hliníku a další. K tomu se používá speciální plastická nátěrová hmota, která má vysokou barevnou stálost díky technologii, kde se jako plnivo používá speciální mikromleté sklo. Při použití výborně vyniknou kované nebo také  zdobené materiály. Barva se nanáší pouze ručně, při nanášení je potřebné mít cit a zručnost v ruce, jinak se končný efekt nemusí dostavit. Barva je poměrně odolná vůči povětrnostním vlivům, hodí se na zdobení kovaných plotů, bran, záhradních umyvadel, stojanů a dalších výrobků.